Dobré nebo špatné dluhy?

Myslíte, že dlužit musí být vždy špatné a že za dluhy by se měl člověk stydět? To již dávno neplatí, naopak, dnešní společnost považuje za zcela běžné půjčit si na něco, co rychle potřebujete, popřípadě i na náročnější přání jako na nový automobil, vybavení do domácnosti nebo vlastní bydlení. Někteří lidé se však zadlužují, aniž by se zamysleli nad tím, zda je právě zvolená půjčka pro ně ta nejvhodnější, a zda si kvůli většímu množství půjček nezpůsobí velké problémy .

Jakým dluhům se raději vyhnout

Dluhy, které lze označit za špatné, samozřejmě existují. Jsou to především úvěry a půjčky, které mají vysokou úrokovou sazbu. Než takový dluh splatíte, bude to, co jste si za půjčené peníze pořídili, dávno pryč a vy budete ještě stále splácet. Za vysokou úrokovou sazbu lze považovat 10 a více procent. U takové půjčky na úrocích nakonec zaplatíte o mnoho více, než vám bylo zapůjčeno. I když někdy máte pocit, že jiná půjčka než s vysokými úroky nemůžete získat, zkuste ještě chvíli hledat, poskytovatelů je mnoho a je z čeho vybírat. Můžete také využít služeb finančních poradců.

Zbavte se drahé půjčky

Ať máte jakoukoli formu drahé půjčky – spotřebitelský úvěr, kreditní kartu, kontokorent, rychlou půjčku a jiné, snažte se takový dluh splatit co nejdříve. Možností je i refinancování úvěru nebo konsolidace půjček, pokud máte nevýhodných závazků více. Při rychlém splacení vám úvěr nepřijde tak draho. Před předčasným splacením se však podívejte, zda úvěr není chráněn vysokou sankcí za předčasné splacení, pak by se vám nahrazení drahého úvěru levnějším nemuselo vyplatit.

Než zažádáte o úvěr

Jistě je nejlepší špatným dluhům předcházet. Než si vezmete úvěr, zamyslete se nad tím, zda to, co chcete za vypůjčené peníze pořídit, opravdu potřebujete a zda by vám nestačily vlastní prostředky. Spočítejte si také, co vás bude pořizovaná věc nakonec stát, když za ni zaplatíte půjčkou. Projděte si důkladně podmínky úvěru, soustřeďte se zvláště na výši RPSN a sankce při nesplácení. Vyberte si poskytovatele s dobrými referencemi a jasnými podmínkami, pokud se na trhu půjček neorientujete, zvolte některou ze známých velkých společností.

Author: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *